Șoseaua Transalpina
Din vremuri străvechi Vâlcea a fost răscrucea. Locul unde drumurile se întâlnesc, obiceiurile se contopesc și oamenii se regăsesc. De aici nu putea să lipsească drumul românesc aflat cel mai aproape de înaltul cerului, Transalpina.
Șoseaua care urcă la 2145m, Transalpina Vâlcea
Atingând altitudinea maximă în Pasul Urdele la 2145m este legătura între Transilvania și Oltenia de pe vremea în care legiunile romane se războiau cu dacii. Legenda locului spune ca Transalpina are sufletul muntenilor care au pus în el esența lor, bătătorindu-l cu migală, pentru ca, la sfârșit, să fie ca ei: falnică și demnă. Pe această temelie șoseaua a fost consolidată în perioada interbelică şi dată în folosinţă în 1938 de regele Carol al II-lea, de unde s-a ales cu pseudonimul de “Drumul Regelui”.
Pe Transalpina regăsești statornicia vieții de la munte. Jos simți potignirea și apăsarea stâncilor aparent neclintite de veacuri. Pe masură ce urci pe Transalpina tovărășia brazilor te ajută să înțelegi locul, pas cu pas. Călăuze îți sunt crâmpeie de natură feerică. Flori cu pigment viu colorat, ape cu izvorul nesecat, priveliști spectaculoase. Ajuns sus Transalpina îți dezvaluie liniștea ei. Mii de ani de istorie, mii de pași pentru care a fost punte între deznadejde și speranță, între neliniște și serenitate, între ardeleni și olteni.
Pentru a continua însă „Drumul Regelui” ( DN 67C) trebuie mers înainte, spre Novaci. De fapt, acum începe cea mai spectaculoasă parte a Drumului Regal, traversarea zonei alpine!
Serpentinele se înșiruie una după alta, ducându-ne în locuri tot mai înalte: Ștefanu, Cărbunele, Muntinu, Urdele. Dintr-o dată muntele dispare, iar în față se întinde platoul de pe vârful Păpușa de unde se coboară în stațiunea Rânca și apoi la Novaci unde ia sfârșit Transalpina.
Din cauza depunerilor masive de zăpadă, specifice zonelor montane cu altitudine ridicată, iarna Transalpina este închisă circulatiei auto.
Sursa: https://valceaturistica.ro/voineasa/transalpina-valcea/










